Jogászként erős lett az üzleti vénám is. Nem lettem üzletember, de megértem a gazdasági vezetők sajátos szempontjait, és jogilag segítek a megvalósításban. Pedig néha könnyebb lenne vétózni…
Jó pár éve történt, hogy az egyik nagy nemzetközi játékgyártó itthoni vállalatát versenyhivatali bejelentéssel fenyegette a konkurense, egy másik nagy világcég. Engem kértek meg, hogy jogászként mondjak véleményt, mit lehet tenni, vagy mit célszerű lépni. A reklámkampány jogilag tényleg necces volt. Egy online játék keretében kvázi a gyerekekkel írattak levelet a Mikulásnak, ahol kiválaszthatták, milyen játékot szeretnének kapni. A konkurens azt vetette fel, hogy ezzel a gyerekeket szólítják fel vásárlásra, amit a reklámtörvény tilt, vagy arra késztetik őket, hogy a szüleiket „nyaggassák” a játékért. Ez sem túl etikus. A reklám már régóta futott, amikor a konkurens kifogásolta. Jogászként rögtön azt mondtam volna, hagyják abba. Ám ezúttal azt is mérlegeltem, mikor nagyobb a kár: ha meghirdetett befejezés előtt abbahagyják, és ezzel nagy feltűnést keltenek a fogyasztók körében, vagy inkább végig csinálják, és megkockáztatják a vetélytárs retorzióját. Ez utóbbit javasoltam. Viszont azt is mondtam, érdemes végignézni a konkurens reklámjait is, hátha találunk fogást.
Az ötlet bejött, akadt kifogásolható reklám a másik oldalon is. A következő egyeztetéseken így már kedvezőbb volt az ügyfelem pozíciója. Végül megállapodtak, és kölcsönösen megígérték: igyekeznek elkerülni a vitatható jogi megoldásokat. Így ez a tárgyalás egy igazi nyerő-nyerő (win-win) eredménnyé vált. Nekem is, mert e játékcég kizárólagos jogi képviselője lettem itthon…
Egy másik, némileg hasonló történetem is szerencsésen végződött. Egyik világcég magyar leányvállalata azzal keresett meg, hogy összehasonlító reklámmal vezetnek be egy új terméket a világ sok országában, így nálunk is. Úgy gondolták, jobb az ő termékük, erre érdemes felhívni a figyelmet, ezért a kampányt mindenképpen meg akarták csinálni. Arra kértek, segítsek ezt jogi szempontból is megalapozottá tenni. Tudni kell, ez az egyik legkényesebb reklámozási forma. Ilyenkor a másik fél szinte mindig sérelmezi az összehasonlítást, és a versenyhivatalhoz fordul. Általában sikerrel. Ezúttal azonban nem így volt. Pontosabban csak Magyarországon sikerült a reklám visszavonása nélkül megúszni a bevezetést. Korábban a versenyhivatalnál dolgoztam, így tudtam, egy ilyen eljárásnál várhatóan milyen bizonyításokat kérnek. Ezekre a cégnél felkészültek, elvégezték a szükséges vizsgálatokat, így amikor elindult az eljárás, már hiteles adatokat tudtak tálalni. Erre mondják, hogy a reklámjog az esetjog ismeretén is alapul, ezért sikerült nyerni. Erre mondom én: a tisztességes üzlethez mindig akad jogi megoldás is. Csak meg kell találni.